exploding box lila

Techniki robienia kartek czyli jak powstają nasze produkty

Wszystkie produkty w naszym sklepie wykonywane są ręcznie. Stopień skomplikowania prac świadczy o tym, że nożyczki i klej to nie wszystko (choć podstawa). Postaramy się przybliżyć Państwu techniki robienia kartek, które wykorzystujemy tworząc papierowe kartki, zaproszenia, ozdoby itp.

Częściowo w procesie twórczym bierze udział drukarka laserowa, która bardzo ułatwia życie drukując niezbędne elementy wcześniej zaprojektowane w programie graficznym. Najczęściej są to frazy z życzeniami, które finalnie lądują na karteczkach. Ostateczna wersja przedmiotów wymaga jednak wiele więcej pracy i zaangażowania począwszy od projektu/pomysłu.

Techniki wykorzystywane przez nas do tworzenia to:

Stemplowanie

Techniki robienia kartek, do której potrzebna jest niezliczona ilość różnego rodzaju tuszy i (jak sama nazwa wskazuje) stempli, które pozwalają nanieść na papier pożądany wzór, napis czy obrazek. Tusze mogą być na bazie wody, alkoholowe, pigmentowe i. in. Każdy rodzaj tuszu ma swoje charakterystyczne cechy, które pozwalają używać ich w różnych sytuacjach, nie tylko do odbijania ale również np. kolorowania. Stemple mogą być stosowane jako tło lub jako motyw przewodni. Mogą być kolorowane lub stosowane do embossingu na ciepło (o tym niżej). Metoda ta jest bardzo prosta i efektowna. Tysiądce wzorów stempli dostępnych obecnie na rynku (akrylowe, gumowe, piankowe itp.) pozwala dostosować prace do wszelkich potrzeb. Stemple można też odbijać na wszelkiego rodzaju masach samoutwardzalnych czy modelinie. Dzięki temu powstają niepowtarzalne reliefy. Przykład róży ze stempla kolorowanej akwarelami: kartka ślubna.

Embossing na ciepło

Bardzo efektowna technika robienia kartek, dzięki której powstają gładkie wypukłe wzory. Do tej metody potrzebne są nie tylko stemple ale rónież długoschnące tusze, specjalny puder do embossingu, który pod wpływem ciepła stapia się w gładki wypukły wzór oraz nagrzewnica, czyli urządzenie podobne do suszarki do włosów. Różni się tylko tym, że strumień ciepłego powietrza nie jest tak rozdmuchiwany dzięki czemu puder zostaje na swoim miejscu. Aby tworzyć własne wzory wystarczy użyć specjalnego kleju w pisaku. Tak więć odstemplowany wzór posypujemy specjalnym pudrem, strząsamy ten, który się nie przykleił a resztę podgrzewamy nagrzewnicą. I już! Efekt niesamowity. Pudry do embossingu mogą być z brokatem lub bez, w najróżniejszych kolorach i odcieniach, perłowe i metaliczne.

Paperpiecing 

Jest to bardzo prosta metoda znana wszystkim zapewne jeszcze z przedszkola, podobna do puzzli. Wybrany obrazek składamy z większej ilości wyciętych z papieru części (np. Głowa kota – kółko, uszy – dwa trójkąciki, oczy – mniejsze kółka itd.). Można sobie przygotować szablony aby używać tych samych motywów więcej razy. Np koło i trójkąty jako słońce. Poszczególne części można naklejać na siebie warstwowo przy użyciu pianek dwustronnie klejących aby stworzyć efekt trójwymiarowy. Niektóre maszyny, jak np. Cameo wycinają już gotowe części składowe wybranego obrazka, które wystaczy odpowierdnio posklejać. Można również użyć gotowych arkuszy z obrazkami, które wystarczy powycinać a poszczególne elementy poprzyklejać warstwowo. Tworzy to bardzo ciekawy przestrzenny efekt.

Szycie

Tej metody chyba nie trzeba nikomu dokładnie wyjaśniać. Na pewno interesującym jest jednak fakt, że szyć można nie tylko tkaniny ale również papier. Tworząc nasze prace używamy zarówno maszyny do szycia jak i zwykłych ręcznych igieł. Przeszycia tworzą niezastąpiony efekt wielowartwowości, sama praca staje się „cieplejsza” i bardziej przystępna. Niekiedy by stworzyć efekt przeszycia można się posłużyć pisakami żelowymi. Wystarczy narysować na pracy wybrany ścieg. Nierzadko na pierwszy rzut oka wygląda to jak prawdziwa nić.

Wytłaczanie

Czyli najprościej mówiąc tworzenie wypukłych wzorów na papierze. Aby uzyskać efekt wypukłości papieru można użyć szablonu i specjalnego dłutka do wytłaczania. Dużo łatwiejszą metodę umożliwia nam jednak maszynka BigShot Sizzixa, która działa podobnie jak magiel. Przeciskamy przez nią papier umieszczeony w folderze do wytłaczania (embossingu) i dzięki temu powstają bardzo wyraźne wypukłe wzory (np. Wypukłe kropki). Tak wytłoczony papier nadaje się kapitalnie na tło wszelkiego rodzaju kartek. Przykład boxa z wytłaczanym papierem.

Wycinanie

Za pomocą przeznaczonych do tego urządzeń (Shiluette Cameo i BigShot) – Oba urządzenia zostały już wcześniej wspomniane.  Obie pozwalają nam wycinać z papieru, kartonu itp. Różne kształty, jednak Big Shot umożliwia nma również łatwe i wygodne wytłaczanie. Do Cameo będziemy potrzebować wiele akcesoriów takich jak maty, ostrza czy folie ale też daje nieograniczone możliwości. W przypadku Big Shota potrzebujemy odpowiednie wykrojniki i szablony oraz zestaw płytek, konieczne do uzyskania porządanego efektu. Jest to związane ze sposobem działania urządzenia.

 

To tak w wielkim skrócie. Każdą z tych techniki robienia kartek można oczywiście opisać dokładniej wraz ze szczegółami. Można je ze sobą mieszać i kombinować. Tak na prawdę jedyną granicą jest wyobraźnia, której nam nie brakuje. Dlatego z radością dla Państwa tworzymy. A każdy projekt jest kreatywnym wyzwaniem. Ostatnio pojawiły się również złocenia, bindowanie, malowanie i kolorowanie akwarelami. Jak to mówią SKY IS THE LIMIT czyli w wolnym tłumaczeniu nie ma ograniczeń 🙂

W kolejnych wpisach może uda nam się przybliżyć nasze techniki na podstawie wybranych prac.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *